İklim için 350, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü, İstanbul Şehir Hatları, İstanbul Planlama Ajansı’nın ortaklığında tarihi Paşabahçe Vapuru’nun ev sahipliğinde düzenlenen iklim seferi, İstanbulluları iklim krizinin gerçekleri ve çözüm önerileri ile buluşturdu.


4 Kasım – 9 Aralık küresel eylem ayının İstanbul ayağında tarihi Paşabahçe Vapuru ile iklim seferi gerçekleştirdik.
Yolculuk boyunca canlı müziğin de yer aldığı seferde tüm ortakların katılımı ile bir basın toplantısı düzenlendi. İklim seferinin ardından Paşabahçe Vapuru 4 ve 5 Kasım’da içerisindeki yerleştirmelerle rutin seferlerinde de binlerce İstanbullu’yu iklim krizine dair bilgilendirmeye devam edecek.

Vapurda gerçekleşen basın toplantısında İklim için 350 Derneği Kampanyalar Sorumlusu Efe Baysal şunları söyledi: “Ülkemizin 2053’te karbon nötr olma hedefi bulunuyor. Öte yandan bu hedef yıla yönelik en önemli somut adımın hala atılmadığını üzülerek görüyoruz. Araştırmalar Türkiye’nin 2030’a kadar kademeli olarak kömürden çıkışı gerçekleştirebileceğini gösteriyor. Bu çerçevede iklim dostu, gücünü yerli ve yenilenebilir enerjiden alan bir Türkiye için enerji dönüşümü talep ediyoruz. İkinci talebimiz yenilenebilir enerji kooperatifleri önündeki engellerin kaldırılması. Son olarak yerelin katkısı olmadan bir dönüşüm, değişim olmayacağının da farkındayız. Bu çerçevede yerel yönetimlerden de yenilenebilir enerji kapasitelerini artırmaya yönelik, iklim çözümlerine yönelik net taahhütler, somut adımlar beklediğimizin altını çizmek istiyorum.”

İstanbul Planlama Ajansı Genel Sekreteri Oktay Kargül de basın açıklamasında, “Yerel yönetim olarak her şeyin işbirliği ile başladığı ve ortaklıklarla paydaşlıklarlarla büyüyerek gittiğinin en güzel örneklerinden birini bugün burada görüyoruz. Göreve ilk geldiğimizde söylediğimiz bir söz vardı, bu kentin geleceğinin planlanmasına ihtiyaç var. Bu nedenle yaptığımız ik iş Vizyon 2050 çalışmasını başlatmak oldu. Vizyon belgesindeki çalışmalarımıza dünyanın krizlerine beş meydan okuma olarak devam ediyoruz. Şu an iklim de bu çalışmaların en önemli başlıklarından bir tanesi. Çünkü iklim kentteki bütün meydan okumalara yatayda kesen bir konu. O yüzden bugünkü çalışmamız bizim için çok değerli” şeklinde konuştu.

İBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Prof. Dr. Ayşen Erdinçler, İBB’nin iklim politikalarına yönelik “Kayıtlı 16 milyon ancak yaşayan yaklaşık 20 milyonluk nüfusuyla İstanbul hem Türkiye’de hem de Avrupa’da eşi benzeri olmayan bir şehir konumundadır. Birçok ülkeden daha yoğun bir nüfusa sahip İstanbulumuzu mevcut çevre sorunlarının yanı sıra iklim değişikliğinin etkilerine karşı dirençli hale getirmek en temel amacımız. 2021 yılında yayımladığımız İklim Değişikliği Eylem Planımız ile 2050 yılında İstanbul’u karbon nötr ve iklime dirençli bir kent olması için yol haritamızı belirledik. Ve çalışmalarımızı bu yol haritası çerçevesinde tüm paydaşlarımızla bir arada sürdürüyoruz,” dedi.

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, “4 Kasım’da dünyanın dört bir tarafından ‘güç verilen’ İklim Günü’ne biz de Paşabahçe Vapurumuz ile güç vermenin heyecanı içindeyiz. Daha yaşanılabilir bir dünya ve gelecek için Şehir Hatları olarak biz de üzerimize düşeni yapıyoruz. ‘İstanbul Denizi’nde Dekarbonizasyon’ hedefiyle çıktığımız bu yolda yenilenebilir enerji ile sevk edilen gemiler inşa etmek ve tüm filomuzu dönüştürmek için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz,” açıklamasını yaptı.

FacebookTwitter